SWIFT engeli Bitcoin ve diğer kripto paraların kullanımını yaygınlaştıracak

Rusya-Ukrayna gerginliği devam ediyor demek isterdim ama maalesef olup bitenler gerginlikten  öteye artık bir savaş halini almış durumda. Rus lider Putin, uluslararası tüm tepkilere rağmen ordusuna Ukrayna’ya girme emrini verdi. Rus askeri birlikleri birçok Ukrayna şehrini kuşatmış durumda.

Adnan Ateş’in yazısı;

Milyonlarca Ukrayna vatandaşı komşu ülkelere akın etmeye devam ediyor.  Gidemeyenler ve gitmeyenlerin ise metrolar da ve sığınaklarda çaresizce bekleyişleri devam ediyor. Ukrayna’da çok büyük dramlar yaşanıyor. Savaş tüm acımasızlığı ile Ukrayna’da yaşayan insanlara çok büyük kayıplar verdiriyor. Daha bir hafta önce normal yaşamlarına devam eden bu insanlar savaşın acımasız yüzü ile karşılaştılar. Başta AB ve Amerika olmak üzere savaş öncesi Ukrayna’ya destek mesajları verip arkanızdayız diyen ülkeler maalesef pasif kınamalar yapmaktan öteye gidemiyorlar. Sadece dua edenler bile var. Ama Ukraynalıların yaşadıkları ve yüzleştikleri savaş her gün yıkım yapmaya ve can almaya devam ediyor.

Savaşın 3. gününde Amerika Rusya’ya yönelik ambargo faaliyetlerine hız verdi. Bahse konu ambargolardan bir tanesi de SWIFT. Rusya’da ki finansal faaliyetleri SWIFT ile zarara uğratmak. SWIFT nedir? SWIFT’in açılımı; Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication. Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Derneği, dünya çapındaki finans kuruluşlarının finansal işlemlerle ilgili bilgileri güvenli, standartlaştırılmış ve güvenilir bir ortamda gönderip almasını sağlayan bir ağ sağlar. (Bknz: Wikipedia.) Bu dernek uluslararası para trafiğini kontrol eden bir dernek. Tek tuş ile X ülkesine para gönderilmesi ve/veya X ülkesinden her hangi bir Y ülkesine para gönderilmesini engelleyebilir. Böyle bir durumda ticari etkileşim biter. Para gönderme ve alma olmayınca ticari hiçbir etkileşim olamayacaktır. Hedef ülkenin dış ülkeler ile finansal faaliyetlerinin bitmesine neden olacaktır. Bu durumda hem X ülkesi hem de Y ve Z ülkesi zarar görecek anlamına gelir. SWIFT engeli sadece hedefte ki ülkeye zarar vermeyecek. Hedefte ki ülkeye ürün veya hizmet sunan diğer ülkelerde faaliyet gösteren şirketlerde paylarına düşeceklerini alacaklar anlamına da gelir ki bu hiç ama hiç istenmeyen bir durumun cereyan etmesine neden olacak.

Peki bu durumda X ülkesinde faaliyet gösteren şirketler için bir çözüm yolu var mı? Kesinlikle var! SWIFT’in devre dışı kaldığı, anlamsızlaştığı bir çözüm yolu var: Blockchain teknolojisi ile Bitcoin veya herhangi bir kripto para SWIFT engeline takılmadan bu işin üstesinden gelebilirler.

Uzun lafın kısası kontrollerinde olmadığı için devletlerin karşı geldiği Bitcoin, bu yasaklama ile meşruiyet kazanacak. Kripto para teknolojisine inanan ve bunu bir dijital Emtia/Para gibi gören ve kabullenen şirketler bu para ile ticari etkileşimlerine devam ederlerse Bitcoin vb. kripto paralar bir meşruiyet kazanacak. Ancak! X ülkesinden lojistik faaliyetleri ile mal çıkışı ve X ülkesine mal girişi ambargo kararları ile kısmen de olsa engellenebilir. Hali hazırda X ülkesi ile diğer ülkeler arasında devam eden anlaşmalar ile sürdürülen ticari faaliyetler var.

Bu faaliyetlerin aksaması sadece dua edip iyi temennilerde bulunan ülkeleri zora sokacak. AB gaz ihtiyacının % 40’ını Rusya’dan karşılıyor. Bu gaz sadece konut ihtiyacı için kullanılmıyor. Ağır sanayi ve elektrik üretiminde de kullanılıyor. Asıl konu ağır sanayi ve elektrik üretiminin uğrayacağı zarardır diyebiliriz. SWIFT ile gaz tedariğinin nasıl şekilleneceğini kestirmek henüz erken. Vana Rusya’nın elinde. Satıcı Rusya. Alıcı AB ülkeleri. Bu faaliyet devletlerarası bir ticari faaliyet ancak lojistik faaliyeti olmayan çevrimiçi hizmetlerin ödeme yöntemi olarak Bitcoin’i kullanmaları durumda SWIFT ambargosu anlamsızlaşabilir. Hatta Bitcoin kullanımı yaygınlaşıp meşruiyet kazanacak diyebiliriz.

EKOVİZYON DERGİ – ekovizyon.com.tr

Facebook Comments

POST A COMMENT.