Airbus’un Çin’deki gövde tesisini faaliyetine başladı

Dünya havacılık devi Airbus’ın Çin’de kurduğu tesis faaliyetlerine başladı. Çin’in kuzeyindeki Tianjin kentinde kurulan üretim merkezinde Airbus ve Çin Havacılık Endüstrisi Şirketi (AVIC) iş birliğiyle bir Airbus A320 gövde donanımı projesine başlandı. Airbus’tan yapılan açıklamada, iş birliğinin Çin’deki tedarik zincirinin bir uzantısı olduğunu ve Airbus ile Çin arasındaki endüstriyel işbirliği için bir milat olduğunu ifade etti.

Airbus A320 gövde donanımı projesi, AVIC Xi’an Hava Araçları Sanayi Grubu’nun iştiraki olan AVIC Xi’an Hava Araçları Sanayi Uluslararası (AVIC XAT) tarafından üstlenildi. Burada tamamlanan gövdeler, uçakların son montajı için Tianjin’deki Airbus A320 Nihai Montaj Hattı Asya’ya gönderilecek. AVIC XAT’e göre, ilk teslimatın bu yılın üçüncü çeyreğinde tamamlanması, 2024 yılına kadar aylık üretim kapasitesinin 6 uçak gövdesine ulaşması ve Tianjin’deki Airbus Nihai Montaj Hattı’nın üretim hızına ulaşması bekleniyor.

Airbus Çin’in operasyon şefi Michel Tran Van, “Bu proje Çin-Avrupa iş birliğinde yeni ve çok önemli bir gelişme. Airbus’ın Çin’deki yerelleştirilmesi ve dikey entegrasyonu için ileriye doğru atılmış bir adım. Proje, Çin’in havacılık aktörlerinin üretim kapasitesiyle Airbus’ın Çin’e yönelik uzun vadeli taahhütünü ortaya koyuyor” yorumunu yaptı.

Çin Uluslararası Radyosu

Facebook Comments

POST A COMMENT.