Volkswagen, akü sistemleri için Çin’de ilk tesisini kuruyor

Volkswagen Grubu, Çin’in Anhui eyaletinin Hefei kentinde akü sistemleri için yeni bir üretim tesisi kuracağını duyurdu. Bu fabrika ile Volkswagen Grubu Çin’de ilk kez bir akü sistemi tesisinin tek başına sahibi olacak. Üretim tesisinin ilk aşamada 150bin – 180 bin adet yüksek voltajlı akü sistemleri üretim kapasitesine sahip olacağı açıklandı. Üretilen akü sistemlerinin VW Grubu’nun Anhui’deki platformda üretilen tam elektrikli araçlara tahsis edileceği belirtildi.
 
Akü fabrikası 45 bin metrekarelik bir alana yayılacak ve Volkswagen Anhui üretim tesisinin yanında inşa edilecek. Volkswagen Anhui’nin, VW Grubunun çoğunluk hissesine sahip olduğu ilk tam elektrikli araç üretim tesisi olduğu biliniyor. Volkswagen Group China, yeni tesis ve ek düzenlemeler için 2025 yılına değin 140 milyon avrodan fazla bir yatırım yapacak. Fiili üretim ise 2023 yılının ikinci yarısı için öngörülmekte.
 
Volkswagen Grubunun hedefi, küresel düzlemde “elektro hareketlilik” çağına girildiğinin bilincinde olarak, bu alandaki en önemli bileşenlerden akü sistemlerine odaklanıp uluslararası rekabet yetisini korumak hatta ilerletmek. Bu çerçevede, Volkswagen Anhui ve VW Anhui Components Company Grubun elektrikli araç filosu kurma hedefine etkinlikle yönelmesine yol açacak. Her iki şirketin ortak çalışması, toplam Çin Volkswagen filosunun, 2030 yılına değin, yüzde 40 kadarının elektrikli araçlardan oluşmasını sağlayacak.

Çin Uluslararası Radyosu

Facebook Comments

POST A COMMENT.