Tesla 2022’nin ilk üç ayında rekor sayıda araç teslimatı yaptı

Tesla, 2022 yılının ilk üç aylık döneminde rekor sayıda araç teslimatı yaptığını açıkladı. Üstelik bu performansın, “sıfır covid” politikası güden Çin’de kısmi kapanma uygulamasına ve yarı iletkenlerde küresel çapta kıtlık görülmesine rağmen gerçekleşmesi dikkat çekici.

Ünlü elektrikli otomobil üreticisi, yılın ilk üç ayında 310 bin 48 araç teslim ederek 2021 yılının son üç aylık döneminden 1.500 araç daha fazla, bir önceki yılın ilk üç ayına kıyasla ise yüzde 68 fazla araç sevk etmiş oldu. Refinitiv verilerine bakılırsa, uzmanlar bu dönemde ortalama 308 bin 836 araç teslimatı bekliyordu. 

Tesla’nın kurucusu Elon Musk’ın twitter mesajına göre, bu üç aylık dönem tedarik zincirlerinde ortaya çıkan kesintiler dolayısıyla bir hayli zor bir dönem oldu; ancak yine de üst üste yedinci üç aylık dönem teslimat rekoru kırıldı. Tesla, ocak-mart döneminde 305 bin 407 araç üretti ki, bu sayı bir önceki üç aylık dönemde üretilen 305 bin 840 araçtan daha az. Bu çok az miktardaki düşüşün nedeni de, Kovid-19 salgınının kontrol altına alınması amacıyla Shanghai tesisinin birkaç gün kapalı kalmak zorunda olmuş olması.

Çin Uluslararası Radyosu

Facebook Comments

POST A COMMENT.