Pandalar, nesli tükenen hayvanlar listesinden çıktı

Çin’de doğada yaşayan pandaların sayısı 1800’ü geçti ve panda nesli tükenmekte olan hayvanlar listesinden çıkarıldı. Panda artık “yakın gelecekte nesli tükenmekte olarak sınıflandırılabilecek hayvanlar” listesinde yer alıyor. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbing, basın toplantısında bu gelişmeyi bir müjde olarak nitelendirdi.

Son yıllarda Çin’in aldığı çevre koruma tedbirleri sayesinde sadece yabani panda değil, Tibet Antilobu gibi nesli tükenmekte olan hayvanların yaşam koşulları iyileştirildi, nadir ve gizemli olan hayvanlar tekrar ortaya çıktı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbing, konuyla ilgili olarak yaptığı konuşmada, Çin’in çevre koruma ve yönetişimde uluslararası iş birliği artıracağını belirtti. Ekolojik çevrenin dünya halklarının refahını ilgilendirdiğine ve bu alandaki uluslararası iş birliğinin büyük önem taşıdığına işaret eden sözcü, Çin’in adaletli, makul, iş birliği ve ortak kazanca dayalı küresel çevre yönetişim sisteminin inşasını ilerletmeye kararlı olduğunu kaydetti.

2021 Ekolojik Medeniyet Guiyang Uluslararası Forumu bu ay Çin’in güneyindeki Guiyang kentinde düzenlenecek. Çin ayrıca ekim ayında Birleşmiş Milletler Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi’nin 15’inci taraflar toplantısına ev sahipliği yapacak.
 

Çin Uluslararası Radyosu

Facebook Comments

POST A COMMENT.