“İhtiyacınız yoksa bile kredi kullanın” tavsiyesi

GGY’nin 46’ncı İş’te Fırsat Toplantısı’na katılan Ekonomist Erkin Şahinöz, düşen faizler için, “Bir daha bu kadar düşük faiz göremezsiniz; ihtiyacınız yoksa bile kredi çekin” tavsiyesinde bulundu.

Genç Girişim ve Yönetişim Derneği (GGYD)’nin salgın sürecinde ara verilmeyen İş’te Fırsat Toplantıları’na bir yenisi daha eklendi. Online gerçekleşen toplantıya konuşmacı olarak Eski FED Ekonomisti ve Ekonomi Yazarı Erkin Şahinöz katılırken, organizasyon üyelerin firma sunumlarıyla başladı. GGYD Başkanı M.Nezih Allıoğlu, açılışta yaptığı konuşmada salgının en önemli etkisinin belirsizlik ve risk olduğunu, bunun da ekonomiyi sekteye uğrattığını söyledi. Reel sektöre dönük hazırlanan ekonomik önlem paketlerinin bir nebze olsun belirsizlik duygusunu azalttığını kaydeden Başkan Allıoğlu, şöyle devam etti:

“Ödemeler Yaklaşıyor, Endişeliyiz”                                                                   

“Ancak paketlerin asıl önemi ve etkisi, sürdürülebilir olmasıyla kendisini göstermektedir. Her ne kadar 1 Haziran itibariyle yeni normale geçilmişse de salgın sürecinin iş dünyası üzerindeki olumsuz etkileri devam etmektedir.  Piyasaların böylesine ciddi durgunluk ve nakit sıkışıklığı yaşadığı bu dönemde ertelenen vergilerin ödeme zamanı hızla yaklaşmakta, firmalar vergi yükümüklülüklerini yerine getirememe endişesi taşımaktadır. Kamuya olan yükümlülüklerin ekim, kasım ve aralık aylarına ertelendiğini düşünürsek, asıl sıkıntıyı yılın son çeyreğinde yaşayacağımız aşikârdır. O nedenle öteleme ve yeniden yapılandırma mutlaka gündemde olmalıdır. Ayrıca tüm sektörlerin mücbir sebep kapsamına alınması yönündeki ısrarımız devam etmektedir.”

“Bu Raporları Düzenli Takip Edin”                                                                        

Ekonomist Erkin Şahinöz de konuşmasında genç girişimcilere ekonomiyi iyi okuyabilmek için düzenli olarak CDS göstergesi, PMI endeksi ve özel bankaların kredi büyüme hızını takip etmelerini önerdi. PMI endekslerinin iyi bir kaynak olduğunun altını çizen Şahinöz, “Endeks 50’nin altındaysa küçülme, 50’nin üstündeyse büyümeye işaret eder” dedi. Türkiye ekonomisinin bankacılığın açtığı kredilerle büyüdüğünü, büyümenin bir süredir devam ettiğini de vurgulayan, “2020’nin son 5 ayı ve 2021’in 12 ayı büyüme dönemindeyiz. Bunun meyvelerini toplamalıyız” diye konuştu. Konuşmasında genç girişimcilere, faizi düşen kredilerden mutlaka yararlanmalarını da öneren Şahinöz, şöyle devam etti:

“Kredilerden Mutlaka Faydalanın”                                                                   

“Şirketlerin bilançolarını döndürmek ve net işletme sermayelerini güçlendirmek için bugünün faiz oranlarıyla verilen kredileri kullanmaları lazım. Bir daha böyle faiz bulmak kolay değil, Bugün çekebildiğiniz kadar krediyi hatta ihtiyacınız olmayan krediyi çekin. İhtiyacınız olmayan krediyi biraz mevduatta tutun… Ama bir yandan da iş yönetimindeki eksiklerinizi gidermelisiniz. Bugün Türkiye’de sahada 5 önemli eksik var. İşletmelerde tüketici trendlerini, değişen iş modellerini takip edecek, dijital check-up yapacak ekipler yok. O nedenle dönüşüm yönetimi sıkıntısı var. Yine risk yönetiminde, finansal yönetimde, yetenek yönetiminde ve hazine yönetiminde yokuz. Ayrıca dünya hızla kripto para ile ödemeye doğru gidiyor. İstanbul’da iki market kripto para ile ödemeye geçiyor. Önümüzdeki süreçte bankacılık olacak ama bankalar bankacılığı çok da yapamayacak. Dolayısıyla almamız gereken önlemler var. Örneğin bankacılık sisteminde olduğu gibi dün akşam itibariyle bilanço çıkarabilir hale gelmeliyiz: iki ay önceki bilançoyu değil. Ve finansal bilançoları okuma, analiz etme ve yorumlama kısmına taşınmamız gerekiyor…”  

ekovizyon.com.tr

Facebook Comments

POST A COMMENT.