Dolar / TL & Gram Altında yeni rekor

İnfo Yatırım araştırma ekibinin hazırladığı Dolar/ TL &Gram Altın analizi;

•   Aralık ayında politika faizinde 100 baz puan indirim yapılması ardından Eylül ayından bu yana politika faizinde 500 baz puan indirime gidildi ve politika faizi %14,00’e geriledi. Faiz indirimleri ve iç dinamiklerin etkisi sonrası Eylül ayından bu yana Dolar / TL’deki yükseliş trendi devam etti. Eylül ayına 8,30 seviyesinden başlayan Dolar / TL kuru bugün 17,66’yı gördü.

•  TCMB tarafından son 2 haftada 5 defa kur tarafına sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle satım yönünde 6 milyon dolarlık yönünde müdahale gerçekleştirmesine rağmen Dolar / TL 17,00 seviyesini geçti.

•  TCMB müdahalesi kur tarafında yükselişe engel olmazken, iş dünyasının acil müdahale çağrısı sonrasında,  Cumhurbaşkanı  Erdoğan’ın   ”Faizleri  düşürüyormuşuz.  Benden  başka  bir  şey beklemeyin” açıklamaları ve hafta sonu Hazine ve Maliye Bakanı Nebati’nin banka genel müdürleriyle yaptığı görüşmede “Faiz artırımı tartışmaya kapalı. Bunun dışındaki önerilerinizi dinlemeye hazırım” dediği haberleri ile kurdaki yükseliş sürüyor.

•  Bugün gerçekleşecek Kabine Toplantısında döviz kurlarındaki oynaklığın ekonomiye yansımaları, TCMB’nin dolara müdahalesi ve stokçuluğun toplantıdaki ana gündem maddeleri olması bekleniyor.

•   2021 yılına 450 TL seviyesinden başlayan gram altın tarafında ise 1.000 TL geçildi. Dolar / TL’deki yukarı yönlü seyir, gram altın tarafını da yukarı yönlü olarak etkiliyor.

Gram altında 1.032 seviyesi direnç, 998 seviyesi destek olarak ön plana çıkıyor. Ancak volatilitenin yüksek olmasından dolayı aşağı ya da yukarı yönlü sert hareketler görebiliriz.

EKOVİZYON DERGİ – ekovizyon.com.tr

Facebook Comments

POST A COMMENT.