Demet Sabancı o şirkete ortak oldu

Dünya markalarını Türk tüketicisiyle buluşturan Demsa’nın patronu Demet Sabancı Çetindoğan, son dönemde hazır giyimde eve servisi tercih eden müşteri sayısının arttığını söyledi.

Dünya markalarını Türk tüketicisiyle buluşturan Demsa’nın patronu Demet Sabancı Çetindoğan, son dönemde hazır giyimde eve servisi tercih eden müşteri sayısının arttığını söyledi. Sabancı Çetindoğan, “Sadece eve servis yapılmıyor, gerekli düzeltmeler için terzi de yollanıyor” dedi

Sabancı Holding’den 1999’da ayrılan Demet Sabancı Çetindoğan ve eşi Cengiz Çetindoğan’ın kurduğu Demsa Group, bugün 120’yi aşkın mağazası ve 1.200’ün üzerinde çalışanı ile lüks perakendenin önde gelen gruplarından biri oldu. Harvey Nichols, Brandroom, Tom Ford, Lanvin, Alexander McQueen, Salvatore Ferragamo, Elie Tahari, Michael Kors, Longchamp, Pal Zileri, Juicy Couture, DKNY, Karl Lagerfeld gibi markaları bünyesinde bulunduran Demsa, son olarak Gucci ile el sıkıştı.

Toparlanma başladı

Doğuş Grubu ile birlikte kendi mağazalarıyla hizmet veren Gucci, Harvey Nichols’da tüketicinin beğenisine sunulurken Mayıs ayında da Maçka’daki Brandroom’un içinde shop in shop mağaza olarak yer alacak. Demsa, bu yıl sonunda ise İstanbul’un Anadolu yakasındaki Emaar Square projesinde ünlü Galerie LaFayette’i açacak. Kozmetikten iç çamaşırına 300 markayı tüketiciyle buluşturduklarını belirten Demet Sabancı Çetindoğan ile perakendedeki gelişmeleri ve trendleri konuştuk.

Son dönemdeki güvenlik sorunları nedeniyle AVM ve mağazalarda ziyaretçi trafiğinin azaldığını ancak yavaş yavaş toparlanmanın başladığını anlatan Sabancı Çetindoğan, eve servis isteyen müşteri sayısında da artış olduğunu anlattı ve şöyle devam etti: “İnsanlar yavaş yavaş normal hayatlarına dönüyor ama eve servis son dönemde önemsenmeye başladı. Sadece eve servis değil terzi hizmeti de sunuluyor. Ürünlerle birlikte terzi de gidiyor ve gerekli düzeltmeleri yapıp ölçüleri alıyor. Biz de bu hizmetleri veriyoruz.”

Brandroom büyüyecek

Harvey Nichols’ın hem İstanbul hem Ankara mağazalarında işlerin iyi olduğunu kaydeden Sabancı Çetindoğan, büyüme planlarını Brandroom ile yaptıklarını ifade etti. 8 olan mağaza sayısına önümüzdeki yıl 2 tane daha eklemeyi planladıklarını anlatan Demet Sabancı Çetindoğan, şöyle konuştu: “Fransız ve İtalyan markalarıyla görüşmelerimiz devam ediyor. Yıl içinde birkaç ulaşılabilir yabancı markayı daha getirmek istiyoruz.”

Hiref’e % 50 ortak oldu

DEMET Sabancı Çetindoğan, Anadolu el sanatlarına çağdaş yorumlar katan ev aksesuarları markası Hiref’e ortak olduklarını açıkladı. Ebru Çerezci ve Güvenç Kılıç kardeşlerin kurduğu markanın yüzde 50 hissesini aldıklarını kaydeden Sabancı Çetindoğan, şöyle devam etti: “Hiref önemsediğimiz ve dünya markası olacağına inandığımız bir marka. Türkiye’de birçok noktada var ama hedefimiz yurt dışında büyütmek. Ebru Çerezci’nin çok güzel tasarımları var ve ortaklığımızla birlikte ürün gamı çoğaldı, daha da çoğaltacağız.”

En yeni alanı sağlık turizmi

Demsa perakendenin dışında turizm, gayrimenkul, sağlık ve medya sektörlerinde faaliyet gösteriyor. Turizm kanalı World Travel Channel, EMEA Bölgesi’nde 22 ülkeye ulaşır hale geldi. Pera Palace Hotel Jumeirah ve St. Regis İstanbul ile turizmde iddialı olan grup yeni projelerle büyüme planları yapıyor. Demet Sabancı Çetindoğan, Tatilsa turizm acentesi ile sağlık turizmine ağırlık verdiklerini söyledi. Saç ekimi ve estetikten göze kadar pek çok branşta yurtdışından hasta getirmeye başladıklarını anlatan Sabancı Çetindoğan, şöyle devam etti: “Müşteriyi uçağından alıyoruz. Dil bilmeyene tercüman, konaklama isteyene otel ayarlıyoruz. Ayrıca alışveriş turları yapıyoruz.”

Sosyal alanda bol ödülü var

Demet Sabancı Çetindoğan, iş hayatında olduğu kadar sosyal sorumluluk projeleriyle de tanınıyor ve başarılara imza atıyor. Türkiye İş Kadınları Derneği’nin (TİKAD) Yüksek İstişare Başkanı olan Sabancı Çetindoğan’a ekonomik hayatta rol model olduğu için International Women’s Forum-IWF tarafından 2015 Hall of Fame Ödülü verildi. Sabancı Çetindoğan, Mayıs ayında dünyayı daha yaşanır hale getirmek için çalışan kadınlara verilen ödülü almak üzere Hindistan’a gidecek. ONE Derneği ile de Anadolu’nun mozaiklerini Venedik, Londra, Washington, New York’ta tanıtacak. 

 

Facebook Comments

POST A COMMENT.