Çinli Voyah, Avrupa pazarına Norveç’ten giriş yapmaya hazırlanıyor

Çinli lüks araç üreticisi Donfeng’in Voyah adlı yeni elektrikli SUV aracı, haziran ayında Avrupa pazarına Norveç’ten giriş yapmaya hazırlanıyor.

Çinlilerin yeni gözdesi Voyah, Avrupa’ya Norveç üzerinden yayılacak

Çinli lüks araç üreticisi Donfeng’in Voyah adlı yeni elektrikli SUV aracı, haziran ayında Avrupa pazarına Norveç’ten giriş yapmaya hazırlanıyor. Norveç, elektrikli otomobil üreticileri için Avrupa’da önemli bir pazar, çünkü 2021 itibarıyla yollarındaki otomobillerin yüzde 65 kadarı elektrikliydi. Norveç, bu türden araçlar için Avrupa’ya giriş kapısı olarak görülüyor. Çinli Dongfeng Motor Corporation’ın lüks ürünü Voyah da Avrupa’ya Norveç’ten giriş yapacak.

Otomobil sektöründe gayet iyi tanınan şirket bugüne kadar Peugeot, Citroën, Renault, Honda, Nissan, Kia gibi üreticilerle birçok ortak girişime imza attı. Temmuz 2021’de Çin’de pazara sunulan Voyah, 5 ayda 6 bin 790 elektrikli araç teslimatı yaptı.

Avrupa pazarına ve özellikle de Norveç’e yönelik olarak Voyah ortaya 4,90 metre boyunda bir SUV’un 2 versiyonuyla çıkıyor. Bunlardan birincisi, 255 kilovatlık tek elektrikli motorlu olup 88 kilovat saatlik kapasiteye sahip bir akü ile besleniyor ve 505 kilometrelik bir özerklik mesafesine sahip. Diğeri ise toplamı 510 kilovatlık iki motorlu, yine 88 kilovat saatlik bir akü ile donanmış ve özerklik mesafesi 475 kilometre.

İlk teslimatı bu yılın haziran ayında Norveç’e yapılacak Voyah araçları için Avrupa’nın geri kalan kesimi yılın son çeyreğine kadar beklemek zorunda kalacak. Şirket, geçtiğimiz aralık ayında satışa çıkan SUV’unun ortalama fiyatının 43 bin ila 50 bin avro aralığında olacağını belirtmişti.

Çin Uluslararası Radyosu

Facebook Comments

POST A COMMENT.