Çin yavaşlayan ekonomiye destek sağlamak için zorunlu karşılık oranlarını düşürecek

Çin’de çarşamba günü yapılan kabine toplantısı sonrasında yapılan açıklamada kredi genişlemesini sağlamak için bankaların “zorunlu karşılık oranında (RRR)” hedefli indirimler uygulanacağı belirtildi.  Çin merkez bankası olan Çin Halk Bankası’nın (PBOC), ABD ile yaşanan ticaret savaşının etkisiyle yavaşlayan ekonomiyi canlandırmak için bu yıl zorunlu karlılık oranlarında daha fazla indirime gitmesi bekleniyordu. Zorunlu karşılık oranı, bankaların rezervde tutması gereken nakit payını tanımlıyor ve bu oranın düşürülmesi bankaların daha fazla fon aktarmasına olanak tanıyor.

Reuters ajansının haberine göre hükümetin internet sitesinde yer alan bilgi notuna göre, Başbakan Li Keqiang’ın başkanlık ettiği Devlet Konseyi yaptığı açıklamada “Şu anda dış çevre daha karmaşık ve sert hale geliyor ve ekonomi üzerindeki aşağı yönlü baskı artıyor” dedi. Açıklamada hem geniş hem de hedefli rezerv gereksinim oranı düşüşlerinin finansal kurumlara daha fazla fonlama olanağı yaratacağı  ve reel ekonomiye olan desteği artıracak araçlar olarak kullanacağı vurgulandı.


Minsheng Bank’tan ekonomist Wen Bin, “Zorunlu karşılık oranlarını düşürmek için olanak var bunu yapmak gerekiyor. Tüm bankaların reel ekonomiyi desteklemesi için karşılık oranlarının düşürülmesi gerekiyor” dedi.

Çin Merkez Bankası, karşılık oranını son olarak ocak ayında düşürmüştü. İki aşamada toplam 100  baz puan düşürülen oran sayesinde ve finansal kesim 116 milyar dolar tutarında borç verilebilir fon yaratmıştı.
 

 
Çin Uluslararası Radyosu

Facebook Comments

Comments are closed.