Çin Qiongzhou Boğazı’nı geçmek için tünel inşa ediyor

China Ocean News, 20 yıl süren bir araştırma sonucunda Çin’in en üst ekonomik planlama mercii olan National Development and Reform Commission (Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu)’na onay için Guangdong ve Hainan eyaletlerini birleştiren Qiongzhou Boğazı’nı geçecek bir karayolu tüneli önerisi sunulduğunu bildirdi.  
 
Raylı yol tüneli iki eyalet ekonomisi arasındaki bağlantıların daha çok gelişmesine katkıda bulunacağı gibi, yaz tatili ve ilkbahar festivali gibi yoğun trafik zamanlarında sıkışıklıkların da rahatlamasını sağlayacaktır. Bu tünel, Hainan eyaletini Çin karayolu ve demiryolu şebekesi kapsamına dahil etmiş olacaktır. Şu anda Hainan’a gitmek isteyenler uçak veya gemi ile yolculuk etmek zorunda.
 
Çin Ulaştırma Bakanlığı projeyi Guangdong yönetimine 1994’te havale ettiğinden bu yana, Qiongzhou Bpğazı’nın coğrafyasını ve jeolojisini etüd etmek için yirmi yıldan fazla bir süre ve 12 milyon ABD dolar harcandı. Tünelin yapımını gerçekleştirmek için 20 milyar ABD dolarlık bir yatırımın gerektiği bildirildi. 

Çin Uluslararası Radyosu

Facebook Comments

POST A COMMENT.