Çin gümrüklerinde, E-Ticaret patlamasına ayak uydurmak için yapay zekâdan yararlanılıyor

Çin Gümrük idaresi, ülkenin sınır aşırı e-ticaretindeki hızlı büyümenin sürdüğünü ve yetkililerin gümrük işlemlerini hızlandırmak amacıyla teknolojiye başvurmakta olduğunu belirtiyor. 
 
Gümrük Daireleri Genel Müdürü Ni Yuefeng, 5 Mart Salı günü, şu anda Pekin’de yıllık toplantısını gerçekleştirmekte bulunan Ulusal Halk Kongresi sırasında medyaya bu konuda bir demeç verdi. 
 
Ülke gümrük idarelerinin resmi yetkilisi sınır ötesi e-ticaret ithalat ve ihracatının 2017’de yüzde 80, 2018’de de yine yüzde 50 oranında arttığını açıkladı. Örneğin ulusal çapta bir alışveriş çılgınlığına vesile olan festival sırasında 27 milyondan fazla  sınır aşırı e-ticaret ürünü gümrükten geçti. Bu esnada en yoğun dönem saniye başına neredeyse 1.000 kalem ürünün gümrükten geçişine tanık olundu. 
 
Ni, bu nedenle, Çin e-ticaret patlamasının gümrük denetimi açısından sorunlar yarattığını söyledi. Gümrük idaresi, yeni sorunlarla ve hızla tırmanan taleple baş edebilmek için, paketleri ekranda tarama olanağı veren yapay zekâ teknolojilerinden yararlanmakta olduğunu açıkladı. 
 
Ni, sınır ötesi ticaret bakımından iş ortamının çok gelişip iyileştiğini söyledi. Dünya Bankası sıralamasına göre 2017 ‘de 97. sırada yer alan Çin iş ortamı geçen yıl 65. sıraya tırmandı. Hükümetin,  gümrük işlemlerinin ortalama süresini 2017’de üçte bir oranında azaltma hedefi de aşılarak bu süre yarıya düşürüldü.
 
Çin Uluslararası Radyosu
ekovizyon.com.tr

Facebook Comments

POST A COMMENT.