Çin 4. Sanayi Devrimine hazırlanıyor

Çin, 3 boyutlu (3D) baskı sektörünü güçlü finansal destekten, kolay finansmana kadar, ekonomiyi yönlendiren yüksek teknolojili sektörlere uygun bir dizi politika ile desteklemek için harekete geçti.

Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı ve diğer 11 ajans tarafından Çarşamba günü yayınlanan kılavuza göre hükümet, endüstrinin önümüzdeki yıllarda yüzde 30’dan fazla bir yıllık büyüme oranını ile gelirini, 2020 yılında 20 milyar yuanın üstünde (yaklaşık 3 milyar ABD doları) çıkarması bekleniyor. Kılavuza göre ülke içinde geliştirilen temel teknoloji 2020’de uluslararası seviyeye ulaşacağı öngörülüyor ve yurtdışı pazarlarda tanınan ürünleriyle küresel rekabet gücü kazanmış iki veya üç yerli firma teşvik edilmesi amaçlanıyor. Özellikle, 100’den fazla teknolojik takım, ana cihaz ve özel malzeme alanında atılım yapılacak ve resmi plana doğrultusunda da 100’den fazla pilot program başlatılacak. 3 boyutlu baskı teknolojisi, havacılık, gemi yapımı, araba yapımı, sağlık, kültür ve eğitim alanlarında yaygın olarak kullanılacak.

Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, 3D yazıcı şirketleri için mali desteğini artırma sözü verdi ve halka açılma, bono çıkarma da dâhil olmak üzere çeşitli finansman modellerini teşvik edeceğini belirtti. Finansal kiralama da desteklenecek. Kılavuza göre ayrıca, yabancı firmaların Çin’de araştırma ve geliştirme merkezleri kurmaları da teşvik edilecek. Çin’de 3D baskının pazarı, konuttan gıdaya, giysilere ve ameliyata kadar neredeyse tüm olası uygulamalarda test edildiği için hızla gelişiyor.

Çin Uluslararası Radyosu

Facebook Comments

Comments are closed.