Biontech, Çinli Fosun ile ortak aşı şirketi kuracak

Biontek Çin’e adımını atıyor. Bu Çin-Alman iş ortaklığı projesi 200 milyon dolar seferber ederek bir milyar doz aşı üretebilecek. Aslında bu proje, Çin iie Biontech arasında uzun dönemli bir planı içeriyor.

Alman eczacılık girişimi Biontech aşısını Çin’e getiriyor. Çin medyası 9 Mayıs Pazar günü Alman aşı üreticisinin, Shanghai’den Fosun eczacılık şirketi ile bir ortak girişim oluşturmak istediğini açıkladı. Böylece Fosun, Biontech’in Çin anakarası ve tüm özerk bölgeleri için tek yetkili temsilcisi olacak.  
 
Ortak şirket, mRNA aşısını büyük ölçekte Çin’de üretecek. Bu miktar, bir milyar doz dolayında olacak. Her iki taraf da aşının üretim tekniği için ve ruhsat alması amacıyla, Shanghai Borsası’nın bildirdiğine göre, ortak girişime 100’er milyon dolar yatırım yapacak. Aynı haber, Alman tarafınca da teyit edilmiş bulunuyor.

Her iki grup ortak girişim bünyesinde eşit paylara sahip olacak. Proje, 15 yıla yayılmış olup Fosun ayrıca kredi  imkanı olarak 182,4 milyon dolar da hazır tutacak. Hisse senedi piyasası, 10 Mayıs Pazartesi günü, bu işbirliğine çok olumlu tepki verdi. Cuma akşamını 150 avro ile kapatmış olan Biontech pazartesi sabahı 168 avro ile açıldı. 

Biontech’ten 2023 yılına değin 1,8 milyar doz alma haberi hafta sonunda verilmişti. Öte yandan Çinli partner Fosun Pharmaceuticals da pazartesi sabahı borsada yüzde 18 oranında bir artış kaydetti ve öğle vakti Stuttgart Borsası’nda hissesi 6,49 avrodan işlem gördü.

Çin Uluslararası Radyosu

Facebook Comments

POST A COMMENT.