Ayşen Zamanpur, SILK and CASHMERE’i çocuklarına devretti

Ayşen Zamanpur, 1992 yılında İç Moğolistan’ın bozkırlarından temin ettiği kaşmiri ipek ile birleştirerek yarattığı Silk and Cashmere markasını 28 yıl yönettikten sonra bayrağı çocuklarına devretti.  Yönetim değişikliği hakkında basına açıklamalarda bulunan Zamanpur, 28 yıllık yolculuğu ve yönetim değişikliği hakkında şunları söyledi;

Silk and Cashmere’e Türk basını ilk günden itibaren çok büyük ilgi gösterdi ve her zaman dediğimiz gibi Marka olmamızda basınımızın önemli katkısı tartışılamaz. Dile kolay, 10.10.1992’de İç Moğolistan bozkırlarında en kaliteli kaşmire ulaşmak, onu ipekle birleştirmek ve dünyada bir niş olarak gördüğümüz yüksek kaliteli bir kaşmir- ipek markası yaratmak amacıyla çıktığımız bu zorlu yolculukta, 28. yıla girerken yurt içi ve yurt dışında güvenilen ve sevilen bir marka olmayı başarmanın ekipçe gururu içindeyiz.

Perakende zaten her daim devinim içinde, hareketli canlı bir sektör ama son on yılda yaşadığımız dijitalleşme sektörün kurallarını adeta yeniden yazdı. Bu önlenemez yükseliş, tüketici davranışlarını çok boyutlu değerlendiren veri analizindeki sınırsız gelişimler, mobil uygulamaların ve yazılımların yarattığı inanılmaz olanaklar ve teknolojideki çok hızlı gelişmelerin çarpıcı etkisi ile çok ama çok farklı bir boyuta taşıdı. Artık yepyeni kavramlarla ve yönelimlerle karşı karşıyayız.

Şanslıyız ki Markamızdaki ikinci nesil bu “yeni perakende” akımını çok erken kavradı ve gerekli bir dönüşüme imza attılar. Yeni yıla girişimizle beraber şirketimizde onuncu yılını dolduracak olan bu yeni nesille ilgili bugün önemli bir görev devir teslimi anonsunu öncelikle sizlerle paylaşmak istiyorum.

Oğlumuz Ferhat Zamanpur, 2008’de işletme ve pazarlama dallarında üniversite eğitimi aldığı University of Southern California’dan mezun olup, Los Angeles’ta büyük bir tıp grubunun pazarlama bölümünde çalıştı. Orada iki sene tecrübe kazandıktan sonra 2010’da ülkemize döndü ve Silk and Cashmere’in grafik bölümünde işe başladı. Bir süre sonra kurumsal pazarlamaya yükseldi ve sonrasında en büyük katkılarından birinin dokunduğu e- ticaret bölümünde işe başladı. Bu bölümü baştan yapılandırıp markamızın online alanda ciddi atağa kalkmasını sağlayan adımları attı. Bundan hemen sonra 500 gün süren ve markamızın “rönesansı” olarak adlandırdığımız marka yenileme (rebranding) projemizi yönetti. Markamızın her alanı dışında şirketimizin de her departmanına yansıyan bu evrenselleşme süreci yaşam eğrimizi ciddi anlamda yukarı taşıdı.

En önemli katkılarından biri ise 2012 yılında şu an Türkiye perakendesinin en büyük kampanyası haline gelen Black Friday’i Türkiye’ye getirmesi ve ekibiyle tam anlamıyla eksiksiz ve tüm kurallarıyla uygulayarak başlatması oldu. Bu başarıyı gören perakende sektörü birkaç yıl sonradan yolumuzu takip edip katılmaya başladı ve özellikle bu yıl artık neredeyse kampanyaya dahil olmayan kalmadı.

Bahsettiğim gibi şirketimizde onuncu yılını doldurmak üzere olan ve 2015’den itibaren CMO (Pazarlamadan Sorumlu GMY) olan Ferhat Zamanpur, son 2 yıldır fiilen CEO’luk görevini benimle birlikte yürütmekte. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren kendisinin şirketimizin CEO’su olarak atama kararı aldık. Böylece iki yıldır zaten fiili olarak yaşadığımız durumun bir anlamda adını koyuyoruz.

Kızımız Yasemin Zamanpur USC’de işletme ve sinema bölümlerinden 2012’de mezun olmuş, ardından New York’da IMG Fashion and Properties Pazarlama bölümünde çalışmış ve 2014 yılında şirketimize katılmıştır. Neredeyse tüm departmanlarda aktif görev aldıktan sonra, 2017’den bu yana tüm yurt dışı mağazaları, cornerları ve e-ticaretinin yönetimini üstlenmemin yanında, Silk and Cashmere Pazarlama bölümünü başarıyla yönetmektedir. Kendisi 1 Ocak 2020’den itibaren Kreatif Direktör görevini üstlenecektir.

Ben yeni yönetimi destekleyecek ve ağırlıklı olarak mali işlerle ilgilenecek ve istenilen her noktada danışmanlık yapacağım. Gençliğe inanıyorum. Bu yeni yolculuk çok daha güzel ve başarılı olacaktır. Hem markamıza hem ikinci nesil üst yöneticilerimize ve güçlü ekiplerine sonsuz başarılar diliyorum.

ekovizyon.com.tr

Facebook Comments

POST A COMMENT.