Alibaba, 11 Kasım’daki alışveriş gününde on binlerce ev satacak

Özel indirimlerle tam bir alışveriş festivali haline gelen 11 Kasım’ın fikir babası olan Alibaba, bu yılki 11 Kasım’da ev de satacak. Alibaba Başkan Yardımcısı Jungong, ülkenin çeşitli bölgelerindeki popüler ve ulaşımı kolay yerlerde bulunan on binlerce evi, 11 Kasım’da özel indirimlerle satışa sunacaklarını söyledi. Alibaba, 11 Kasım’da mahkemeler tarafından haczedilen eşyaları da açık artırmayla satışa çıkaracak…
 
Çinli e-ticaret devi Alibaba tarafından ABD’deki Black Friday’e rakip olarak başlatılan ve geleneksel hale gelen ‘Çifte 11’ olarak adlandırılan 11 Kasım’daki alışveriş gününde bazı yeniliklere imza atacak. Alibaba Başkan Yardımcısı Sun Jungong tarafından yapılan açıklamaya göre, Alibaba, bu yıl ilk kez on binlerce evi de satışa sunacak.
 
Çin’in Bekarlar Günü olarak da bilinen 11 Kasım alışveriş festivalinde Alibaba’nın müzayede bölümü, popüler okul bölgeleri, metroya yakın veya harika manzaralar da dahil olmak üzere, on binlerce evi satışa sunacak. Şirketi bu karara iten neden ise geçen yıl 30 milyon kişinin ev aramak için Alibaba’yı ziyaret etmiş olması.
 
11 Kasım’da alışveriş tutkunlarını bekleyen bir başka yenilik de mahkemeler tarafından haczedilmiş eşyaların da açık artırmayla satışa çıkarılacak olması. Sun Jungong, açık artırma işinde satışların önümüzdeki beş yıl içerisinde Çin e-ticaret pazarının yüzde 30’unu oluşturabileceğini düşünüyor.
 
Geçen yılki 11 Kasım’da, ülkedeki e-ticaret firmalarından yapılan alışverişin tutarı 30,8 milyar dolara ulaşmıştı. Hatta Bekarlar Günü’nün ilk dakikalarında 10 milyar yuan rekoruna (yaklaşık 1,44 milyar dolar) geçen yıl 3 dakika bir saniyede ulaşılırken, 2017’de bu rekor 2 dakika 5 saniyede kırıldı. 
 
Çinliler tarafından “Çifte 11” diye de adlandırılan günde, elektronikten mobilyaya, beyaz eşyadan giyime birçok üründe yerli ve yabancı markalardan siparişler verilirken, en çok harcama yapan kentler Beijing, Shanghai Hangzhou ve Guangzhou oldu. Ülkedeki e-ticaret firmaları, promosyon ve özel indirim oranlarıyla müşteri çekmeye çalışırken, müşteriler de alışveriş yapmak için 11 Kasım’ı tercih ediyor.  


Çin Uluslararası Radyosu
 

Facebook Comments

POST A COMMENT.