Adnan Ateş, Radyo Gedik’te Blockchain ve Bitcoin’i anlattı

Gazeteci Adnan Ateş, Radyo Gedik’te son zamanlarda popülaritesi artan kripto paralar ve kripto paraların altında ki teknoloji olan Blockchain konulu proğrama konuk oldu. 

Gazeteci Adnan Ateş, Radyo Gedik’te son zamanlarda popülaritesi artan kripto paralar ve kripto paraların altında ki teknoloji olan Blockchain konulu programa konuk oldu.

Gazetesi Seyfi Akil Ersoy’un sunuculuğunu yaptığı EKO ANALİZ programında kripto paralar ve Blockchain’a dair doğru bilinen yanlışlar masaya yatırıldı. Yatırımcıların en çok hata yaptıkları noktalara değinen Adnan Ateş, bir çok sosyal medya fenomeninin takipçilerini yanlış yönlendirdiklerine dikkat çekti. Ateş devamla şöyle dedi; “Özellikle Twitter’da isimlerinin önünde ‘Kripto’ olan bir çok fenomen başlangıçta masumane paylaşımlar yapıyorlar ama daha sonra bu hesapların herhangi bir altcoin’e hizmet ettiklerini görebiliyoruz. Bugün itibarı ile 9.000’den fazla altcoin var. Bunların birer birer takibini yapmak oldukça zor. İsimlerinin önüne Kripto yazarak dikkatleri üzerlerine çekmeyi başaran bir kısım fenomen maalesef takipçilerini zaman zaman üzebiliyorlar. Takipçiler herhangi bir altcoin tercihi yapmak istediklerinde o altcoini iyi tanımaları lazım. White Paper’larını iyi okumalılar ve bahse konu coinin ekibini bilmelidirler. Hatta menşeileri hangi ülke ise o ülkenin veya o eyaletin medyasından haber taraması yapmalıdırlar. Ekibin sosyal medya hesaplarını incelemelidirler reddit gibi forumlarda search yapmalıdırlar. Hedefte ki coin hakkında hiç bir bilgi sahibi olmadan veya tavsiye ile alınan coinler maalesef yatırımcısını üzebiliyor. Öte taraftan yatırımcı ve takipçilere doğru ve sağlam bilgiler veren performanları çok iyi olan sosyal medya fenomenleri de yok değil. Bunları takip etmek gerekmektedir. Coinlerin değer iniş/artışları hakkında sürekli tahminlerde bulunan fenomenlere itibar edilmemeli ama Blockchain ve teknolojisinden bahseden fenomenler kesinlikle takip edilmeli.”

Blockchain teknolojisini geleceğin interneti ve teknolojisi olduğunu belirten Ateş, asıl üzerinde durmamız gereken konuların başında Blockchain’in geldiğini söyledi. Blockchain’i buluta, Bitcoin’i ise o bulutun ürettiği yağmura benzeten Adnan Ateş, şöyle dedi; “Bitcoin, Blockchain teknolojisinin bir ürünüdür Blockchain bulut ise Bitcoin ve diğer kripto paralar yağmurdur. Gençlerin Blockchain teknolojsine yönelmelerini şiddetle tavsiye ediyorum. Gelecek böyle şekillenecek. Bitcoin artık sıradan bir para birimi değildir. Bir emtia ve bir dijital külçe altın oldu diyebiliriz. Herkesin dilediği zaman alabileceği bir değer olmayı çoktan geçti. Sadece büyük yatırımcıların alabildiği bir kripto para oldu diyebiliriz.”

Devletlerin artık eskisi gibi Bitcoin ve türevlerine yaklaşmadığını da sözlerine ekleyen Ateş, dolarizasyon ile mücadele eden Latin Amerika ülkelerinin bu paraya oldukça fazla ilgi gösterdiklerini de sözlerine ekledi. Ateş; “El Salvadır resmi para birimi olarak Bitcoin’i kabul etti. Bu bir ilk oldu. Paraguay ve diğer ülkelerde de konu tartışılıyor. Bu ülkeler dolarizasyonun etkisinden kurtulmak için bu yolu seçiyorlar. Venezuella kendi kripto parasını üretti, uluslararası ambargo baskısı yaşayan İran’da Bitcoin’e ilgi duyan ve Bitcoini çıkış olarak gören ülkelerden. Senyoraj haklarının kaybolmasını istemeyen devletlerin ve sermayeyi ellerinde tutan egemen güçlerin kripto paraları engellemelerinin tek yolu var o da internetin fişini çekmeleri yada toplam madencilik hacminin % 51’ine sahip olmaları gerekmektedir ki bu da çok zor bir şey.”

EKOVİZYON DERGİ – ekovizyon.com.tr

Facebook Comments

POST A COMMENT.