243 Alman firmasını tamamen veya kısmen devraldılar

Hans-Böckler Vakfı’nın gerçekleştirdiği yeni bir araştırmaya göre, 2011 ile 2020 yılları arasında Çin Halk Cumhuriyeti’nden yatırımcılar 173 adet Alman firmasını tamamen, 70 Alman firmasının ise yüzde 50’den fazla hissesini devraldı. Bu yatırımcıların 152 tanesi özel sektörden gelirken, 42 yatırımcı girişimin ise kamu iştiraki bulunmakta.
 
Uluslararası finans ve ekonomi krizi Çin’in Avrupa’ya yönelik girişimlerine belirgin bir dinamizm kazandırdı. Nitelim, Çin Halk Cumhuriyeti’nden yatırımcılar ilk kez 2016 yılında Almanya’ya Alman yatırımcıların Çin’e yaptığından daha çok miktarda yatırım yapmıştı. 2016 yılı içinde, söz konusu araştırmaya göre, tam 48 adet Alman firması Çinli yatırımcılar tarafından ya tamamen ya da çoğunluğu itibarıyla devralınmıştı.

Ancak o zamandan bu yana Çinli yatırımcıların Almanya’ya dönük yatırımlarında bir azalma gözlendi; öyle ki, 2020 yılında Çinli yatırımcılar tarafından satın alınan Alman firmalarının sayısı on bire kadar düştü. Bu düşüşün başlıca sebepleri arasında, Çinli yatırımcıların korona virüs salgını nedeniyle bu alandaki faaliyetlerini frenlenmesi ve Avrupa ülkelerinin yabancı yatırımlara karşı kısıtlamalar getirmesi bulunmakta.

Çin Uluslararası Radyosu

Facebook Comments

POST A COMMENT.