Lenzing, sıfır karbon TENCEL™ markalı elyafları piyasaya sürdü

Bu vizyon doğrultusunda TENCEL™, CarbonNeutral® ürünler olarak sertifikalı, yeni sıfır karbon TENCEL™ markalı lyocell ve modal elyafları piyasaya sürdü. Bu elyaflar, tedarik zinciri boyunca daha düşük karbon emisyonuna ve enerji tüketimine katkıda bulunacak.

Lenzing Grubu, sürdürülebilir bir dünya inancıyla iklim değişikliğiyle mücadele etmek için 2019’da duyurduğu kapsamlı kurumsal taahhütlerin ardından, Lenzing’in tekstil sektöründeki amiral markası TENCEL™, ilk sıfır karbon TENCEL™ markalı lyocell ve modal elyafları pazara sürdüğü açıkladı. Karbon nötrlüğünün kurumsal çerçevesini belirleyen CarbonNeutral protokolünün katı kurallarına uygun olarak tasarlanan sıfır karbon TENCEL™ markalı elyaflar, tekstil endüstrisi için CarbonNeutral® ürünler olarak sertifikalandırıldı. Bu sertifika, elyaf üretiminden ve dağıtımından kaynaklanan emisyonların hesaplanması ve azaltılması anlamına geliyor. TENCEL™, “gerçek sıfır karbon” kampanyası ile Lenzing’in Bilimsel Dayanıklı Hedefler (SBT) girişimine ve Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine katkıda bulunmaya devam ediyor.

Sektöründe onaylı Bilimsel Dayanıklı Hedefleri olan ilk ağaç bazlı elyaf üreticisi olan Lenzing, 2030 itibarıyla belirli sera gazı emisyonlarını yüzde 50 oranında azaltmayı hedefliyor. Eylül ayında piyasaya çıkan yeni sıfır karbon TENCEL™ Modal ve Lyocell elyaflar, sektörde daha az üretim kaynaklı emisyonla ve tedarik zinciri boyunca enerji tüketimini azaltarak bu hedefe katkıda bulunuyor. Yeni karbon nötr elyaflar, tekstil ve moda endüstrisine yeni sürdürülebilir seçenekler sunmanın yanı sıra Lenzing’in daha önceden açıklamış olduğu üretim aşamalarında ve tedarik zincirinde karbon emisyonlarını azaltmak için 100 milyon EUR üzerinde yatırım yapmaktaki kararlığını gösteriyor.

Yeni elyaflarla sıfır karbona doğru yolculuk

Doğada çözünebilen ve botanik kökenli sıfır karbon TENCEL™ elyaflar içeren kumaşlar, üçüncü parti tarafınca onaylanmış etiketleriyle Lenzing’in müşterileri, markaları ve tüketicilerine yeni bir sürdürülebilir şeffaflık seviyesi sunacak. Çevresel değerlerinin daha yüksek olmasının yanı sıra bu elyaflar ciltte nazik dokunuş, daha kalıcı yumuşaklık, ipeksi pürüzsüzlük, nefes alabilirliğe katkı ve daha kalıcı renkler gibi standart TENCEL™ elyafların özelliklerini taşıyacak.

Yeni sıfır karbon TENCEL™ elyafların piyasaya çıkışı, tekstil ürünlerine kullanılan ham maddelerin şeffaflığını artırmada önemli bir kilometre taşı olarak nitelendiriliyor. 2020 yılının başında Lenzing Moda ve Ev Tekstilleri Sektöründe Sürdürülebilir Ham Maddeler Hakkında Global Tüketici Algısı anketinin sonuçları da bu bilgiyi destekler nitelikte. Ankete katılanlar satın almadan önce ürünlerin üretim süreçlerini araştırarak sürdürülebilirlik konusunda kendilerini aktif olarak eğittiklerini belirtirken ankete katılanların yine çoğunluğu, içerik ve ham madde menşei şeffaf markaları güvenilir olarak değerlendiriyor. Ham maddelerin önemini vurgulayan bu sonuçlar, Lenzing’in iş ortaklarıyla yeni sürdürülebilir gelişmelerle ilgili girişimlerde bulunmak ve tekstil ürünlerinde sürdürülebilirlik konusunda marka ve tüketicileri eğitmek için süregelen çabalarını yansıtıyor.

2050 itibarıyla net sıfır karbonu desteklemek için “Azalt”, “Katıl” ve “Dengele” kampanyasına destek

2019 yılının sonlarında Lenzing, 2030 yılına kadar belirli karbon emisyonlarını yüzde 50 oranında azaltmayı ve 2050 yılında sıfır karbona ulaşmayı taahhüt etmişti. Bu taahhüdünün ardından, Lenzing’in TENCEL™ markası, aktif olarak ürünün karbon ayak izini azaltan, endüstri ortaklarını teşvik eden ve engellenemeyen emisyonları dengeleyen “Azalt”, “Katıl” ve “Dengele” sütunları doğrultusunda harekete geçtiğini açıkladı. Tedarik zincirinin tamamında daha verimli üretim yöntemleri ile yenilenebilir enerji kaynaklarını ve yeni teknolojileri kullanarak karbon emisyonlarını sürekli olarak azaltma önceliği ile Lenzing, CarbonNeutral® ürün sertifikasını almak için karbon nötrlüğü ve iklim finansı konularının lider uzmanı olan Natural Capital Partners ile işbirliği yapıyor. Natural Capital Partners, sera gazı emisyonunun azaltılması için ürünlerin karbon ayak izinin bağımsız bir üçüncü parti tarafınca değerlendirmesini öngörüyor. Bu nedenle Uluslararası Karbonları Azaltma ve Dengeleme Birliğinin (ICROA) onayladığı standartlarda doğrulanabilir, ilave ve kalıcı bir şekilde emisyonları azaltan en kaliteli karbon finans projeleri üzerinde çalışıyor. Ayrıca sıfır karbon TENCEL™ elyaflar, tedarikçilerle işbirliği içerisinde yenilenebilir enerji kullanılarak üretiliyor.

Konu özelinde açıklamada bulunan Natural Capital Partners, İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik Kıdemli Müdürü Tom Popple,”Lenzing, iki TENCELTM elyaf için CarbonNeutral® ürün sertifikası alarak, şirket ve ürün emisyonlarını azaltma yolunda uzun vadeli yolculuğunda önemli bir adım attı. Sadece bu sebepten değil, Lenzing’in birçok moda perakendecisinin tedarik zincirindeki konumu nedeniyle, bu sertifika tekstil endüstrisi için iklim eylemine bağlılık mesajı gönderiyor. Bu nedenle biz Lenzing ile çalışmaktan mutluluk duyuyoruz ve şirketi gelecekteki iklim taahhütlerini gerçekleştirmesi için desteklemeyi dört gözle bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Buna paralel olarak, TENCEL™ markası endüstri ortaklarını ve ham madde tedarikçilerini, markalarla işbirliği yaparak karbon nötr harekete katılmaya teşvik ediyor. Bu amaçla tedarik zincirini şeffaflaştıran ve düşük karbon ayak izine sahip malzemeler tedarikiyle toplam karbon emisyonlarını azaltmak yoluna giden Lenzing, Bilime Dayalı Hedefler girişimine katılan ilk selülozik elyaf üreticisi oldu. TENCEL™ markası, karbon emisyon seviyeleri tamamıyla sıfırlanana kadar emisyonları dengelemek için Hindistan, Bangledeş veya Tayland gibi tekstil endüstrisi ile bağlantılı bölgelerde onaylı global karbon azaltma projelerine yatırım yaparak bunları destekleyecek.

Lenzing Tekstil Global İş Yönetimi Başkan Yardımcısı Florian Heubrandner, “Şirket ve marka olarak ayak izimizi azaltmak için girişimlerde bulunmaktayız, ancak tüm emisyonlara engel olmak mümkün değil. Bu durum bizi global seviyede hareket etmeye yöneltti. Bu noktada, CO2 emisyonlarının tüm dünyada engellenmesine destek ve yardımcı olmak için fırsatlar yarattık. Dengeleme yoluyla karbonların telafisi, onaylı iklim finans projeleriyle karbonların azaltılmasına katkıda bulunmaya yardımcı oluyor. Böylesine bir iklim krizinde, Lenzing her şirketin kendi etki alanında harekete geçmesi gerektiğine inanmaktadır. TENCEL ™ markası altında CarbonNeutral® ürün seçeneklerini içeren bu yeni girişimden son derece heyecan duymaktayız. Bu, Lenzing’in genel kurumsal hedefine doğru yeni bir adımdır. Aynı zamanda tedarik zinciri ortaklarına yardımcı olmamızı ve tekstil markalarını üretim hatlarındaki karbon emisyonlarını yeniden değerlendirmeye yöneltmemizi sağlıyor. İleriye baktığımızda, yeşil yıkamadan kaçınmaya yardımcı olan ve tüketicileri karbon nötr tartışmasına dahil eden katı iç yönergeleri izleyerek ürün portföyümüzü zenginleştirmeye devam edeceğiz” dedi.

Karbon emisyonlarını azaltmak için faaliyetlerde köklü değişiklikler

Lenzing sıfır karbon yolculuğuna sorunsuz geçişini kolaylaştırmak için bilime dayalı hedefleri baz alan, karbon salınımını azaltmak için enerji verimliliğini, fosil yakıt kullanımının azaltılmasını, kağıt hamuru ve elyaf üretim tesislerinin entegrasyonunu ve yeni teknolojilere yatırımları öngören dört temel kaldıraçtan faydalanacak. Nihai hedeflerinin tüm TENCEL™ elyaf seçenekleri ve tekstil tedarik zincirinin tamamında karbon nötr faydalar sunmak olduğunun belirten Lenzing Grubu Ticari Direktörü Robert van de Kerkhof, “Sıfır karbon TENCEL™ elyaflarımızın piyasaya sürülmesi, iklim değişikliğine karşı devam eden bir savaşın sadece başlangıcıdır. Üretim süreçlerimizi ve elyaf seçeneklerimizi yenilemeye devam ederken, ağaç bazlı elyaf iş modelinin doğal iklim avantajı konusunda kayıtsız kalmanın ötesine bakacağız. Buna paralel olarak, karbon nötrlüğü ortak hedefine ulaşmaya çalışan daha etkili bir ekosistem oluşturmak için markalar ve tasarımcılardan STK’lara kadar farklı ortaklarla çalışmaya devam edeceğiz. Ortaklarımızı karbon nötr hedefine doğru desteklemeye devam ederken, herkesi ‘gerçek sıfır karbon’ hareketimize katılmaya davet ediyoruz. Zaman hiç durmadan ilerliyor, gelin iklim değişikliğine karşı bir araya gelelim!” dedi.

ekovizyon.com.tr

Facebook Comments

POST A COMMENT.