Çin’in Orta Asya ile ticareti 30 yılda 100 kat arttı

Çin Ticaret Bakanı Wang Wentao, Çin ile 5 Orta Asya ülkesi arasında diplomatik ilişkinin kurulmasından bu yana geçen 30 yıl boyunca, ikili ticaret hacminin yüz kattan fazla arttığını belirtti. Wang, dün düzenlenen Çin-Orta Asya Ekonomi ve Ticaret İşbirliği Forumu’nda yaptığı konuşmada, 30 yılda Çin’in 5 Orta Asya ülkesine yönelik doğrudan yatırımının 14 milyar doları aştığını, iki taraf arasındaki ticaret ve yatırım işbirliğinin sürekli genişlediğini dile getirerek iş birliği kanallarını genişletmeye hazır olduklarını söyledi.

Wang konuşmasını şöyle sürdürdü: 30 yıl boyunca, iki taraf arasındaki ekonomik ve ticari iş birliği sürekli derinleşerek, verimli sonuçlar doğurdu. Çok sayıda önemli projenin yerine getirilmesi, Orta Asya ülkelerinde endüstriyel kapasitenin artırılması, bağlanırlığın güçlendirilmesi ve halkın yaşam koşullarının iyileştirilmesine destek verdi.

Çin ile 5 Orta Asya ülkesi, forum sırasında Çin-Orta Asya Ekonomi ve Ticaret İşbirliğinin Nitelikli ve Sürdürülebilir Gelişmesi İnisiyatifi adlı bir belge yayınlayarak, ticaret, yatırım, dijitalleşme ve ekoloji gibi alanlardaki işbirliğinin genişletilmesi hususunda fikir birliğine vardı.

Çin Uluslararası Radyosu

Facebook Comments

POST A COMMENT.