Geleceğin Tasarımı: Uzay Mimarisi

Sanat ve teknolojiyi bir araya getirerek, Türkiye’de ve yurtdışında önemli projeler geliştiren Uluslararası ödüllü tasarımcı Ayşe Ören, 28 Mayıs’ta Amerika’da, Uzay Araştırmaları ve Geliştirmeleri Konferansında, Kepler Uzay Enstitüsü adına ,Gelecek Uzay Mimarisi , başlığıyla konuşmacı olarak katıldı.

Uzay Mimarisi ile inşa edilmiş bir otel.

Konuşmasında Uzun dönem uzay misyonlarında mekan tasarımı hakkında görüşlerini sunan Ayşe Oren, Önümüzdeki dönemde insanlığın yıldızlar arası bir ırk olacağına inanıyor ve bu konuda çalışmalarını Deep Space Industries’in Ceo’su Rick Tumlinson, ve Kepler Uzay Enstitüsü gibi önemli kurumlar tarafından destekleniyor.

2015 yılında ABD’de, uzun dönem uzay yolculuklarında mekân tasarımına yönelik yaptığı sunumda, Deep Space ve NASA’nın ilgisini çeken Ayşe Ören, Türkiye’nin öne çıkmış kadın girişimcilerinden olarak, alanında yaptığı çalışmalarıyla yine aynı yıl, Fransa Dışişleri Bakanlığı tarafından, Geleceğin Lideri (Future Leader) seçildi.

Geçtiğimiz kasım ayında, aralarında NASA, Deep Space ve Avrupa Uzay Ajansı’nın dan bilim insanlarının ve  Uzay girişimcilerinin bulunduğu Teksas, Amerika’da ‘Yeni Dünyalar’ panelinde ESA (Avrupa Uzay Ajansı- Yönetici Bilim insanı- Bernard Foing’le birlikte) Evim Güzel Evim adlı Panelde konuşmacı olarak yer aldı.

Bu Başarılarından dolayı, Boyner Holding (NetWork Markası), DDF -Dream Design Factory(Arhan Kayar), Daikin Türkiye, Turkish Cultural Foundation (TCF), JCI- Genç Girişimciler Ve Liderler Derneği Başkanı Dünya başkan yardımcısı Volkan Öztürk –Destek oldular.

Şu an COSPAR (Task Group on GEO) Dünya Gözlem Görev Grubu üyesi olarak bilim insanlarıyla çalışmalar yürütmekte.

Bu sene Uzay mimarisiyle ilgilenen Türkiye’deki tek tasarımcı olarak ,28 Mayıs tarihinde, ABD, Missouri de yapılan, ‘Uzay Araştırmaları ve Geliştirmeleri Konferansında’ Kepler Uzay Enstitüsü adına ‘Gelecek Uzay Mimarisi’ isimli konuşma yaptı.  Konuşmacılar Arasında Apollo 10 ‘un Komutanı General Thomas Stafford- Stewie Miller Band-(Fly like an eagle şarkısı Thomas Stafford ve ekibi için yazılmış ve sahnede bu şarkıyı söylediler) Kepler Uzay Enstitüsü Başkanı, ESA (Avrupa Uzay Ajansı) Genel Müdürü- Prof Johann –Dietric Wörner gibi isimler vardı.

Ayşe Ören kimdir?

Ayşe Oren, TED Ankara Koleji’nden mezun olduktan sonra Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nü 2006 yılında bitirdi. 2010 yılında Sanayi Bakanlığı’ndan Tekno Girişim sermaye desteği alan ilk tasarımcı olarak Ayşe Ören DesignArt’ı kurdu. Ayşe Ören, Boğaziçi Üniversitesi Teknopark bünyesinde kabul edilen ilk tasarımcıdır. Uluslararası yarışmalara, fuarlara ve etkinliklere katılarak uluslararası alanda ilerlemektedir. 2009’da yapılan Michael Jackson Live Forever Anıt tasarım yarışmasında dünya birincisi olan iç mimar ve sanatçı Ayşe Ören, 2013’te ABD’de NASA bilim insanları ve Deep Spaces’in yönetim kurulu başkanı Rick Tumlinson gibi uzay teknolojisinin duayenlerinin önünde yaptığı sunum sonrası kuruluşun ilgisini çekmeyi başardı.

Ekovizyon Dergi/ekovizyon.com.tr

Facebook Comments

Comments are closed.